Trendy

Tajemné spojení - Dress code

Ne vždy obdržíte na společenskou akci pozvánku, na níž je uveden požadavek na oblečení, a pokud vám jednoho dne taková přijde do schránky nebo se dostane na pracovní stůl, tak s největší pravděpodobností ve vás vyvolá zmatek, nejistotu a obavy, zda tajemnému označení rozumíte správně. Znáte definice dress codu?

White tie nebo ultra formal

Jedná se o nejvyšší formu společenského oblečení. Pánům předepisuje frak s bílou košilí, vestou a bílým motýlkem. Vhodnou obuví jsou černé lakované boty. Ženy si na takovou událost oblékají velkou večerní toaletu, tedy šaty dlouhé a okázalé. Ideální obuv je s uzavřenou špičkou a kabelka či psaníčko jen v miniaturní velikosti. Na jaký druh akce se vyžaduje: ples v Opeře, večerní společenské setkání na Pražském hradě.

Black tie

Je ležérnější variací, avšak nesmí připomínat klasické byznys oblečení. Muži by si měli obléknout smoking, případně černý nebo tmavě modrý oblek, který má klopy z hedvábí či jiného kontrastního materiálu. K němu patří bílá košile, černý motýlek a může být i vesta. Samozřejmě musí být lakovky. Dámy volí dlouhé večerní šaty. Pokud je událost komornějšího rázu, mohou být i koktejlové šaty (tzv. Little black dress – malé černé). Na jaký druh akce se vyžaduje: formální večerní akce konající se po 18. hodině, slavnostní vyhlašování cen či filmové a divadelní premiéry.

Creative black tie

Ačkoli je taková událost co do způsobu oblečení formální, je povoleno pohrát si i s módními trendy. Pánové ke smokingu volí černou nebo bílou košili a odpadá jim nutnost motýlku. Ženy mohou sáhnout po výraznějších šatech, cení se především originalita, osobitý střih. Uplatnění najdou i výraznější doplňky. Na jaký druh akce se vyžaduje: společenské eventy, módní přehlídky.

Cocktail

Pánové obléknou společenský oblek, raději tmavší barvy a nezapomenou na kravatu. Ženy si mohou vzít krátké elegantní šaty. Klasikou jsou, jak už název akce napovídá, malé černé nebo-li koktejlky. V jejich barevnosti se meze nekladou. Vhodnou obuví jsou lodičky na vysokém podpatku a malá kabelka. Na jaký druh akce se vyžaduje: nejčastěji večírky od 17 do 20 hodin, např. vernisáže, rauty.

Formal nebo business

Formálním business oblečením se rozumí oblek, ve výjimečných případech i smoking s černou košilí a bez kravaty. Na nohy pak kvalitní celokožená obuv. Dámy mají více možností – elegantní kostýmek či koktejlky. Obuv vždy s uzavřenou špičkou a nezbytné jsou i punčochy. Na jaký druh akce se vyžaduje: u vybraných profesí se jedná o běžný oděv do zaměstnání, jinak na konference, formální schůzky a jednání, obecně se jedná o akce pořádané přes den.

Semi-formal

Nápovědou pro zvolení vhodného oděvu pro poloformální událost je čas, ve kterém se událost koná. Pokud je začátek stanoven na 18 hodinu, muži si oblékají tmavý oblek a nezapomenou si vzít kravatu, dámy koktejlky. Akce pořádaná v denní dobu nevyžaduje tmavou barvu pánského obleku, dámy mohou přijít v kostýmku. Na jaký druh akce se vyžaduje: formální akce, návštěva divadla.

Casual

Volnočasový styl nebo-li nedbalá elegance. Ve většině případů se u pánů jedná o separátní saka kombinovaná s pólotričky či „měkkými“ košilemi bez kravaty a bavlněnými kalhoty či tmavými džíny. Obuv je většinou sportovně-elegantní, uplatní se i mokasíny na bosých nohou, tedy bez ponožek. Pro dámy to jsou šaty, sukně, kalhoty, svetříky, halenky a topy. Obuv může být i s otevřenou špičkou. Na jaký druh akce se vyžaduje: každodenní pochůzky po městě, běžné obědy a večeře, jedná se o tzv. volný pracovní styl nebo-li „páteční oděv“, je vhodný na obchodní jednání a schůzky, které nevyžadují formální oblečení.

Dressy casual

Na takto pojaté společenské setkání můžete dorazit „nedbale elegantní“. Nicméně na džíny nebo šortky raději zapomeňte. Organizátor po vás chce, abyste vypadali elegantně, nikoli však příliš slavnostně. V praxi to znamená zajímavé šaty či kostýmek nebo lehký pulovr. Na jaký druh akce se vyžaduje: odpolední setkání s managementem u příležitosti nově získaného projektu či zakázky.

A teď už nezbývá nic jiného, než správný oděv zakoupit, případně doplnit o vhodné doplňky a společenskou událost si náležitě užít!

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace